Blizna po cesarskim cięciu (C) AntiScarin.pl

Cesarskie Cięcie – pytania i odpowiedzi

Dziś odpowiemy Wam na najczęściej spotykane pytania odnośnie cesarskiego cięcia.

Poród rozwiązany poprzez cesarskie cięcie, jest bardzo częstym sposobem rozstrzygnięcia ciąży. Polega na przecięciu powłok brzusznych – skóry, mięśni, otrzewnej i mięśni macicy – a następnie wyciągnięcie dziecka oraz łożyska. Czasem jednak poród drogami natury jest niemożliwy lub bardzo utrudniony i wtedy jedynym sposobem na rozwiązanie ciąży jest cesarskie cięcie.  Lekarz decyduje się na takie rozwiązanie ciąży u kobiety, gdy pojawia się zagrożenie zdrowia matki lub dziecka podczas porodu siłami natury. Poród jest jednym z największych przeżyć w życiu zarówno dla kobiety poprzez pryzmat narodzin dziecka, ale często przebycia pierwszej i czasem jedynej operacji w życiu. Jeśli jednak jesteś w sytuacji, gdy musisz przygotować się do cesarskiego cięcia, nie martw się. Przygotowanie do rozwiązania ciąży poprzez cesarskie cięcie nie różni się za wiele od porodu naturalnego. Wymagane jest wykonanie dodatkowych badań i wcześniejsze zgłoszenie się do szpitala.

Cesarskie cięcie - pytania i odpowiedzi - infografika (C) AntiScarin.pl
Cesarskie cięcie – pytania i odpowiedzi – infografika (C) AntiScarin.pl

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Jeżeli twój lekarz – ginekolog zadecyduje, że powinnaś rodzić poprzez cesarskie cięcie ze względów medycznych, na kilka tygodni przez przewidywanym terminem porodu dostaniesz skierowanie na zabieg. Następnie powinnaś udać się z wypisanym skierowaniem do placówki, w której chcesz rodzić, by zostać zakwalifikowana do zabiegu przez ordynatora oddziału położniczego. Pamiętaj, by wcześniej w przewidywanej placówce porodu dowiedzieć się, czy jest konieczność zapisania się na taką wizytę. Po zakwalifikowaniu przez ordynatora – ustalana jest data operacji. Zazwyczaj jest to kilka dni przez planowanym terminem porodu. Dostaniesz również informację od lekarza, kiedy powinnaś zgłosić się na oddział (prawdopodobnie będzie to dzień przed wyznaczonym terminem cesarskiego cięcia). Na dzień przed pójściem do szpitala przygotuj się do zabiegu – czyli zmyj lakier do paznokci, gdyż kolor płytki paznokcia, świadczy o Twoim krążeniu. Nie musisz pozbawiać owłosienia okolic miejsc intymnych – bezpośrednio przed cesarskim cięciem zrobią to położne. Dzień przed cesarskim cięciem dobrze, abyś nawadniała swój organizm. Najlepiej pijąc 2 litry wody mineralnej niegazowanej na dobę. Na izbę przyjęć zgłoś się ze skierowaniem, dowodem osobistym, aktualnym zaświadczeniem o ubezpieczeniu, kartą ciąży i wynikami badań. Obecnie coraz częściej lekarze nie wyznaczają konkretnej daty cesarskiego cięcia, tylko czekają na rozpoczęcie akcji skurczowej macicy, gdyż takie postępowanie sprzyja rozwojowi neurologicznemu dziecka i adaptacji po porodzie. Jeżeli sprawi to, że poczujesz się bezpieczniej podczas porodu, gdy zależy Ci, aby Twój partner był obecny – zapytaj czy ktoś będzie mógł Ci towarzyszyć na sali porodowej. W większości placówek nie ma z tym problemu, ale jednak warto upewnić się wcześniej.

Jakie badania musi wykonać ciężarna przed porodem poprzez cesarskie cięcie?

Otrzymasz od lekarza skierowanie na badania, gdyż cesarskie cięcie to operacja. Do planowanego cesarskiego cięcia zabierz badania: poziomu elektrolitów, krzepliwości krwii (koagulogram), specjalistyczne (np. okulistyczne), kwalifikujące do operacji (oryginał dokumentu). Oprócz tego, każda ciężarna kobieta musi mieć przy sobie: wszystkie badania USG wykonanych w obecnej ciąży, grupę krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał dokumentu), morfologię i badania moczu (z ostatnich 4 tygodni), HBs Ag – wykonane w 3 trymestrze, WR – wykonane  w 3 trymestrze, badania w kierunku nosicielstwa wirusów HIV oraz HCV i wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptococcus agalactiae (paciorkowca typu B) – wykonanego po 35. tygodniu ciąży.

Dlaczego cesarskie cięcie?

Medyczne wskazania do cesarskiego cięcia to: przodujące łożysko, makrosomia – nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży oraz nieprawidłowe ułożenie płodu – położenie poprzeczne, miednicowe, ułożenie czołowe lub twarzowe, ciąża mnoga, brak postępu porodu lub zagrożenie dobrostanu dziecka. Zalecenie rozwiązania poprzez cesarskie cięcie dotyczy również kobiet, które cierpią na takie schorzenia jak: choroby serca lub nadciśnienie; padaczkę – w przypadku odnotowania intensyfikacji napadów w ostatnim miesiącu ciąży; odklejanie się siatkówki, nadwzroczność lub krótkowzroczność – stąd skierowanie na specjalistyczne badanie okulistyczne; cukrzycę – często dochodzi do makrosomii, czyli nadmiernej masy płodu; zwężona miednica bądź wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych; astma oskrzelowa; przebyte operacje macicy, poprzednia ciąża pozamaciczna, guz jajnika – które, mogą przyczynić się do nieprawidłowej kurczliwości macicy, a tym samym utrudniać naturalny poród; mięśniaki; przebyte wcześniej cesarskie cięcie; psychologiczne – lęk przed porodem naturalnym.

Czy rozwiązanie poprzez cesarskie cięcie boli?

Podczas całego okresu trwania operacji czuwa nad Tobą anestezjolog. On podejmuje decyzję o tym, jaki rodzaj znieczulenia zostanie Tobie podany, a podczas całego porodu kontroluje Twój stan oraz dba o to, aby nic nie bolało. Jeśli zabieg jest planowany, to najczęściej jest przeprowadzany w tak zwanym znieczuleniu przewodowym. Lekarz wkłuwa się między trzeci, a czwarty krąg lędźwiowy i podaje lek, przez który będziesz miała tymczasowy bezwład ciała od pasa w dół. Znieczulenie zazwyczaj zaczyna działać po około dwóch do trzech minut od czasu podania leku. Założony zostanie Ci cewnik do pęcherza moczowego oraz wenflon. Samo wkłucie nie boli, ale jest określane przez wiele kobiet, u których przeprowadzano wkłucie jako nieprzyjemne. Jednak warto wspomnieć, gdy cesarskie cięcie jest nagłe, wtedy najczęściej jest przeprowadzana operacja w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie – polega ona, na pełnym uśpieniu i nie jesteś świadoma przebiegu operacji. Znieczulenie ogólne jest przeprowadzane zwłaszcza w nagłych przypadkach cesarskiego cięcia, ponieważ nie ma już czasu na przygotowanie pacjentki do przeprowadzenia znieczulenia przewodowego.

Blizna po cesarskim cięciu (C) AntiScarin.pl
Blizna po cesarskim cięciu (C) AntiScarin.pl

Czy cesarskie cięcie jest niebezpieczne dla matki i dziecka?

Cesarskie cięcie wykonywane jest przez wyspecjalizowany personel medyczny, którzy posiadają ogromną wiedzę w tym zakresie – na temat tego typu zabiegów. Dlatego są one bardzo bezpieczne. Lekarze dobrze wiedzą w jaki sposób przeprowadzić cięcie, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla kobiety i dziecka. Warto przypomnieć, że przed tego typu zabiegiem u kobiety są przeprowadzane szeregi badań – które w znaczący sposób wpływają na przebieg operacji, ponieważ pod wpływem wskazań medycznych lekarz decyduje czy kobieta klasyfikuje się do rozwiązania ciąży w ten sposób. Pamiętaj jednak, że szczegółowe informacje w tym zakresie otrzymasz od lekarza. Ponadto jest wiele zalet związanych z porodem poprzez cesarskie cięcie – takie jak: sama możliwość zaplanowania daty porodu, wygoda porodu oraz często krótszy czas trwania samego porodu. Ryzyko wystąpienia komplikacji podczas cesarskiego cięcie jest niewielkie. Podczas operacji miejsce nacięcia zostanie zdezynfekowane oraz obłożone jałowymi chustami. Lekarz wykona nacięcie o długości mniej więcej 30 centymetrów. Po wydobyciu dziecka z macicy zostanie ono poddane badaniom przez neonatologa, który dokona wstępnej oceny stanu zdrowia dziecka. Jeżeli wszystko jest w porządku, po cesarskim cięciu możesz pierwszy raz dotknąć dzidziusia i możliwe nawet jest przystawienie od razu dziecka do piersi. Po wszystkim zostaniesz przewieziona salę pooperacyjną.

Czy po cesarskim cięciu kobieta będzie mogła w przyszłości urodzić w sposób naturalny?

Kobieta, która po cesarskim cięciu spodziewa się kolejnego dziecka, otoczona jest szczególną opieką. Poród naturalny po uprzednim cesarskim cięciu jest uznawany za poród podwyższonego ryzyka Oprócz powszechnych badań wykonywanych u ciężarnych, przechodzi również badanie grubości blizny macicy i systematyczne USG płodu, a w trzecim trymestrze – EKG płodu – zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Należy pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, takich jak: stan zdrowia kobiety, czy przy poprzedniej ciąży rozwiązanej poprzez cesarskie cięcie utworzyły się zrosty. Wpływ ma także grubość blizny i wygląd macicy.

Kto może rozważać poród siłami natury po cesarskim cięciu?

Kobieta, która miała za sobą co najwyżej jedno cesarskie cięcie wykonane poziomo w dole brzucha. Nie stwierdzono po poprzedniej ciąży rozwiązanej przez cesarskie cięcie żadnych blizn ani pęknięć na macicy, blizna po uprzednim cesarskim cięciu zagoiła się prawidłowo i od operacji minęło przynajmniej 2 lata, stan zdrowotny kobiety jest uznawany za prawidłowy, płód nie jest cięższy niż 4000g i jest ułożony w położeniu główkowym – wskazanym do porodu siłami natury, w drugiej ciąży nie będzie występować ponownie sytuacja, która była powodem rozwiązania pierwszej ciąży poprzez cesarskie cięcie.

Jak wygląda okres rekonwalescencji po cesarskim cięciu?

Pamiętaj, że cesarskie cięcie jest poważną operacją polegającą na przecięciu kilku warstw tkanek, aż do macicy. Powrót do pełnej sprawności świeżo upieczonej mamy z przed operacji trwa zwykle dłużej niż po porodzie siłami natury. Zazwyczaj kobieta wraz z dzieckiem zostaje w szpitalu około pięć dni. Najczęstszym powodem uskarżeń po porodzie poprzez cesarskie cięcie jest często występujące u kobiet uczucie „ciągnięcia” w miejscu założenia szwów. Z tego względu, początkowo kobieta nie jest w stanie wykonywać wszystkich niezbędnych czynności przy dziecku w związku z występowaniem pewnych ograniczeń ruchowych. Jednakże nie ma się czym przejmować, bo wszystko wróci do normy z biegiem czasu. Pamiętaj jednak, że musisz uważać na szwy – zazwyczaj zakładane są szwy rozpuszczalne i unikaj dźwigania nawet nosidełka, gdyż przeciążenie może spowodować rozerwanie świeżo założonych szwów. Okres połogu po cesarskim cięciu trwa zwykle około 6 tygodni. Jednak rana po cesarskim cięciu goi się zwykle w ciągu kilku tygodni, ale ból może doskwierać jeszcze przez kilka miesięcy po zabiegu. Blizna może Cię boleć od czasu do czasu, ciągnąć, kłuć i swędzieć. Jeśli czujesz ból w czasie kaszlu, kichania czy śmiechu, podtrzymaj brzuch na przykład miękką poduszką – to powinno przynieść ulgę. Nie martw się, z biegiem czasu dolegliwości te będą się stopniowo zmniejszać. Należy jednak pamiętać, że są wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji kobiety i stanu zdrowia. Każda kobieta ma odmienne predyspozycje do tworzenia się blizn. Są osoby, którym przychodzi to z łatwością, a są takie, u których tkanka łączna tworzy dość mocną bliznę. Warto jednak wspomnieć, że aby cieszyć się jak najładniejszą blizną po porodzie poprzez cesarskie cięcie, należy jak najszybciej, gdy jest to możliwe rozpocząć mobilizację blizny. Po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Skutecznym sposobem jest zastosowanie plastra AntiScarin – który w połączeniu z presoterapią, czyli mobilizacją blizny zmniejsza ryzyko powstania bliznowców i zrostów. Dzięki zastosowaniu żelu silikonowego oraz materiału tak zwanej „drugiej skóry”, które razem tworzą doskonałe warunki do rehabilitacji blizn. Materiał „druga skóra” pozwala na uzyskanie efektu masażu uciskowego oraz pozwala skórze oddychać – dzięki porowatości materiału. Jest wygodny w stosowaniu, gdyż przylega do blizny do dwudziestu czterech godzin na dobę, dzięki czemu możesz spodziewać się szybciej widocznych efektów niż w  przypadku zastosowaniu innego typu preparatów, takich jak maści i żele, które zmniejszają komfort użytkowania i mogą się ścierać pod wpływem noszonych ubrań. Ponadto plaster AntiScarin jest nietoksyczny i przyjazny dla środowiska. Pamiętaj – nigdy nie rozpoczynaj terapii na własną rękę – myśląc, że sama jesteś w stanie ocenić stan zabliźnionej rany. Musi na to spojrzeć specjalista, który stwierdzi czy można już stosować produkty na blizny.

Tags: No tags

Add a Comment

Musisz być zalogowany w , aby opublikować komentarz