Jak zlikwidować bliznę

Jak zlikwidować bliznę?

Jak zlikwidować bliznę?

Blizny są naturalnym efektem gojenia się ran na skórze. Powstają w skutek uszkodzenia skóry właściwej. Taki ubytek jest fachowo nazywany tkanką łączną włóknistą. Zwykle odznaczają się od reszty skóry ciała, gdyż wyróżniają się kolorem, elastycznością i wypukłością ponad poziom skóry. Wyróżnia się takie typy blizn jak:

 • Wypukłe – nazywane są bliznami przerostowymi. To zgrubienie ponad powierzchnię skóry. Najczęściej są to blizny pooparzeniowe oraz po zabiegach chirurgicznych. Bezpośrednią przyczyną takiej blizny jest nadprodukcja kolagenu w trakcie procesu „zasklepiania” rany.
 • Zanikowe – są to blizny, które mają postać zagłębień odróżniające się od reszty struktury skóry. W przeciwieństwie do blizn wypukłych tutaj problem stanowi zbyt mała ilość tkanki.
 • Keloidy, inaczej bliznowce – wystają ponad powierzchnię skóry, zwykle są pamiątką po urazach i operacjach. Bywają bolesne.
 • Przykurcze bliznowate – pojawiają się w miejscach zgięcia skóry, a także po oparzeniach.
 • Blizny rozstępowe, płaskie i blade, najczęściej są wynikiem zabiegów chirurgicznych.

Rozpoczęcie terapii mającej na celu usunięcie blizny po cesarskim cięciu, pooperacyjnej lub po jakimkolwiek innym urazie, może odbywać się dopiero po całkowitym zagojeniu się rany. Często u osób zmagających się z bliznami,  zarówno u kobiet jak i mężczyzn pojawia się długotrwałe uczucie dyskomfortu psychicznego i fizycznego. Często blizny potrafią wprawiać w kompleksy, uczucie zawstydzenia przed innymi  – na przykład partnerem, obniżać samoocenę i źle wpływać na akceptację swojego ciała. Należy pamiętać, że  proces pozbywanie się niechcianej pamiątki często bywa długotrwały, czasochłonny i kosztowny. Każda blizna jest też inna, jak każde ciało człowieka, gdyż każdy ma inne predyspozycje co do gojenia się ran, w zależności od indywidulanych predyspozycji. Blizny wymagają dużej uwagi oraz samozaparcia ze strony osoby, chcą z nimi walczyć. W dzisiejszym artykule przybliżymy nieco temat – w jaki sposób możemy zlikwidować bliznę lub ograniczyć jej widoczność do minimum. Czy wiesz, że w Polsce blizna po cesarskim cięciu dotyczy ponad 150 000 kobiet rocznie?!

Jak zlikwidować bliznę

Czynniki mające wpływ na gojenie się rany, a w następstwie na bliznę:

 • Wielkość i kształt blizny, krwawienia, ucisk
 • Wiek (u dzieci goją się najszybciej) – im starsza osoba, tym dłuższy proces regeneracji skóry
 • Charakter rany – większe ryzyko powstania blizny jest w przypadku urazów powstających w skutek oparzeń chemicznych, termicznych oraz ran szarpanych, które charakteryzują się dłuższym okresem gojenia niż rany cięte
 • Ilość i rodzaj użytych szwów
 • Lokalizacja blizny – w miejscach na ciele, gdzie skóra ulega rozciąganiu mogą pojawić się bardziej widoczne blizny niż umiejscowione w innych miejscach
 • Rodzaj skóry – osoby o skrajnej karnacji, czyli bardzo jasnej lub bardzo ciemnej są w grupie podwyższonego ryzyka tworzenie się blizn
 • Hormony – zachwiana gospodarka hormonalna dotyka najczęściej kobiety w ciąży, nastolatki w okresie dojrzewania oraz osoby z nadwagą
 • Geny – pomimo wielu czynności często dziedziczymy tendencję do nieprawidłowego bliznowacenia się skóry
 • Choroby – u osób chorujących na przykład na cukrzycę, może wystąpić trudniejsze gojenie się ran i blizn

Jak zapobiegać powstawaniu blizn?

 • Unikać rozciągania i napinania skóry w okolicach zranienia – zakłócanie procesu gojenia rany może spowodować rozszerzanie się blizny
 • Nie zrywać strupków na gojącej się ranie
 • Rozmasowywać bliznę i stosować specjalne środki przeznaczone do pielęgnacji blizn

Co wpływa na wygląd blizny?

 • Rodzaj urazu w skutek, którego powstała blizna – miejsce na ciele, gdzie skóra została uszkodzona
 • Indywidualne cechy organizmu, czyli skłonności do bliznowacenia się
 • Skóra w miejscu blizny nie utrzymuje nigdy naturalnego koloru, gdyż nie posiada pigmentu nadającego właściwy dla danej osoby koloryt

Jak pozbyć się blizny?

Jak zlikwidować bliznę?

Nowe blizny często są ciemne i mocno widoczne gołym okiem, a bez odpowiedniej kuracji bledną latami i nie są prawidłowo zagojone – źle zagojona rana przeobraża się w bliznowiec, czyli nieestetyczne zgrubienie warstwy skóry. Im wcześniej nastąpi pielęgnacja blizny po wygojeniu się rany, tym lepiej dla procesu bliznowacenia się.

Prawidłowa i rzetelna pielęgnacja ma kluczowy wpływ na wygląd, strukturę i ostateczny kształt blizny. Dlatego zapoznaj się z jednym z naszych poprzednich artykułów, w którym rozwinęliśmy wątek dotyczący prawidłowej pielęgnacji rany i blizny: https://antiscarin.pl/porady/jak-dbac-o-rane-po-cesarskim-cieciu/.

Mimo, że przez wielu blizny są uznawane za szpecące w skutek pojawienia się urazów przecięcia skóry bądź zabiegów chirurgicznych, nie muszą i nie powinny być powodem do wstydu. Dowiedz się jak zapobiegać ich powstawaniu i zmniejszyć ich widoczność.

Co stosować na powstałe blizny?

Na rynku mamy wiele dostępnych środków oraz sposobów na radzenie sobie z bliznami, takie jak:

1. Blizny a laseroterapia i zabiegi kosmetyczne

Laseroterapia jest nowoczesnym i nieinwazyjnym rozwiązaniem na blizny, zarówno pourazowe jak i pooperacyjne. Metoda ta wykorzystuje laser frakcyjny, który pozwala na redukcję każdej blizny przy minimalnym progu bólu i ryzyku powikłań. Blizny pourazowe to takie, które powstają po ranach powypadkowych, oparzeniach, a nawet rozległych skaleczeniach. Mimo widoczności na skórze, mogą powodować także doskwierające poszkodowanemu nerwobóle.  Świeże blizny są zazwyczaj twarde i uwypuklone ponad powierzchnię skóry. Blizny tego charakteru mogą mieć skłonności do wysuszania, a bez prawidłowej pielęgnacji także do pękania. Leczenie laserem frakcyjnym ma na celu spłycenie i uelastycznienie tkanki skóry. Jeżeli chodzi o skuteczność lasera na blizny pooperacyjne, czyli tj. po urazach, po przebytych chorobach lub po cesarskim cięciu – wytworzona tkanka w miejscu zastępuje bliznę i upodabnia się do zdrowej skóry. Na skórze w miejscu blizny zaczynają się pojawiać stwardnienia, które zaczynają mięknąć dopiero po kilku miesiącach. Blizna pooperacyjna jest trudniejsza do usunięcia niż w przypadku blizn pourazowych.
Oprócz laseroterapii częstym sposobem radzenia sobie z bliznami są także zabiegi kosmetyczne wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Może być to np. mikrodermabrazja, która polega na mechanicznym ścieraniu powierzchniowych warstw naskórka, sprawia to że pobudzone zostają naturalne procesy regeneracyjne w skórze właściwej. Można rozróżnić trzy rodzaje mikrodermabrazji: diamentowa, korundowa i tlenowa. Typ i częstotliwość zabiegów dostosowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta.
Kolejnym zabiegiem skutecznym w trakcie walki z bliznami jest złuszczanie chemiczne, jest to zabieg, który polega na zastosowaniu różnego rodzaju preparatów, wykazujący silne właściwości peelingujące. Najczęściej w tym celu wykorzystywany jest peeling kwasem trójchlorooctowym oraz peeling kwasem pirogronowym.

Laseroterapia i zabiegi kosmetyczne to bardzo skuteczne sposoby radzenia sobie z bliznami, jednak terapia z ich pomocą jest długotrwała – trwa nawet powyżej sześciu miesięcy. Zabiegi są też dość kosztowne – w zależności od zabiegu i intensywności mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

2. Medyczne maści, kremy, żele oraz plastry na blizny

Obecnie na rynku jest dostępne wiele rodzajów maści, kremów, żeli oraz plastrów na blizny o różnym działaniu. Zmniejszają powierzchniową utratę wody, jednocześnie utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry w miejscu blizny. Większość maści ma w swoim składzie wiele naturalnych składników, które mają na celu uelastycznienie blizny i zmniejszenie ryzyka pojawienia się przerostów blizny. Często jednak posiadają one w swoim składzie, takie składniki jak na przykład cebula, która ma specyficzny zapach oraz jest składnikiem niosącym za sobą ryzyko pojawienia się alergii. Na rynku posiadamy także wiele kremów posiadających w swoim składzie masę perłową o działaniu rozjaśniającym i wygładzającym, lecz kremy mogą być pomocne przy mniej widocznych i płytszych bliznach, na przykład na twarzy. Kremy i maści na blizny są zalecane szczególnie przy bliznach na odkrytych częściach ciała, na których mogą się wchłonąć bez ryzyka starcia przez ubranie. Na płaskich częściach ciała, w tym także tych zakrytych przez ubranie, szczególnie skuteczne są plastry na blizny, które zakrywają bliznę, nie są ścierane przez ubranie i działają nawet przez cały dzień.

Wartym polecenia jest plaster AntiScarin, który redukuje widoczność blizn szczególnie skutecznie, ze względu na połączenie dwóch metod walki z bliznami – łączy skuteczność silikonu z presoterapią, czyli masażem uciskowym blizny.

 • [i]Zastosowanie silikonu jest jedną z najlepiej przebadanych i skutecznych metod w terapii leczenia blizn – zalecaną przez Międzynarodowy Zespół Ekspertów ds. Leczenia blizn.
 • Plaster silikonowy jest bezpieczną substancją i może być stosowany do wszystkich rodzajów blizn, co zapobiega powstawaniu bliznowców.
 • Plastry są  szczególnie polecane do blizn umiejscowionych na płaskich powierzchniach ciała, np. na brzuchu
 • Dzięki zastosowaniu elastycznej taśmy silikonowej AntiScarin wywiera nacisk na skórę w trakcie noszenia, dzięki temu blizna staje się miękka i płaska
 • Specjalny materiał „druga skóra” – zawiera pory pozwalające skórze oddychać i zapewnia odpowiednią wilgotność skóry w miejscu blizny
 • Jeden plaster wystarcza nawet na 28 dni terapii
 • Posiada filtr SPF 40 – dzięki, któremu nie straszne są wyjścia na słońce i ryzyko przebarwienia się blizny

3. Blizny a fizjoterapia i pressoterapia

Mobilizacja blizny  polega na wykonywaniu określonych ruchów skórą. Dzięki czemu zwiększa się ukrwienie oraz ruchomość w danej okolicy ciała. Początkowo pracuje się nad skórą wokół blizny, by przejść bezpośrednio do pracy nad właściwie zmienioną częścią ciała. Presoterapia  jest powszechnie stosowanym rodzajem terapii polegającą na masażu uciskowym w miejscu blizny. Stosowana jest najczęściej w fizjoterapii. Do której stosuje się noszenie taśmy bądź odzieży uciskowej. Jest jedną ze starszych metod leczniczych, powstała w 1960 roku opracowana prze grupę lekarzy w Stanach Zjednoczonych. Jest odpowiednią metodą niechirurgiczną w walce ze zmniejszeniem widoczności oraz rozjaśnieniem blizn, choćby po porodzie poprzez cesarskie cięcie czy u osób zmagającymi się z rozległymi bliznami pooparzeniowymi i urazach. Ponad to jest zalecana jako profilaktyka przeciw powstawaniu keloidu i jako profilaktyka po wycięciu przerostu blizny.

Pamiętaj jednak, że najskuteczniejszym sposobem w walce z bliznami jest łączenie wielu metod, gdyż różnorodność zwiększa możliwość wygranej w walce ze zminimalizowaniem jej widoczność. Przed rozpoczęciem mobilizacji blizny, skonsultuj się z lekarzem w celu uzgodnienia czy Twój organizm i blizna jest gotowa na rozpoczęcie fizjoterapii. Nigdy jest za późno, aby zadbać o bliznę nawet, kiedy jest już starsza i wydaje Ci się, że nic już nie uda się zmienić.


Podcast AntiScarin – Jak zlikwidować bliznę (C) 2019

[i] *International clinical recommendationson scar management. Muste TA, CooterRD, Gold MH, Hobbs FD, Ramelet AA, Shake-speare PG, Stella M, TeotL, Wood FM, Ziegler UE; International Advisory Panel on Scar Management. PlastReconstr Surg. 2002 Aug; 110(2): 560-71

Komentowanie jest wyłączone.