Bez tytułu

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu? Dziś odpowiemy Wam na to pytanie.


Rozwiązanie ciąży poprzez cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznych. Polega na nacięciu skóry, powłok brzusznych oraz macicy. Rozcięcie jest wykonywane na odcinku ok. 10-15cm w okolicach linii „bikini”. W Polsce jest to coraz częściej wybierana możliwość porodu przez przyszłe mamy. Aktualny odsetek porodów poprzez cesarskie cięcie wynosi 43,9%. Jest to dość duża różnica w porównaniu z danymi z 2000 roku, gdzie odsetek narodzin przez cesarskie cięcie wynosił 19,6%[1].

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Aby rana po cesarskim cięciu dobrze się goiła i jak najszybciej zabliźniła, należy przestrzegać kilku zasad związanych z jej higieną i pielęgnacją. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych punktów, w jaki sposób postępować z raną by utrzymać ją w jak najlepszym stanie i uniknąć niebezpiecznych powikłań wpływających na zdrowie kobiety w trudnym dla niej okresie rehabilitacji po zabiegu.

Postępowanie z raną krok po kroku od pierwszego dnia po cesarskim cięciu:

1.           Nie mocz opatrunku, 2-3 dni po cesarskim cięciu,

2.           Po zdjęciu opatrunku, w ciągu 48-72h myj ranę wodą z mydłem. Najlepiej 2-3 razy dziennie.

3.           Przez pierwsze 2 tygodnie odkażaj ranę po każdym myciu, preparatami dedykowanymi tym celom,

4.           Dbaj, aby rana mogła oddychać. Noś przewiewne, wygodne ubrania, które jej nie drażnią.

5.           Po całkowitym wygojeniu się rany tj. 4-6 tygodni po zabiegu możemy rozpocznij jej mobilizację poprzez odpowiedni masaż, możemy również zacząć stosować preparaty redukujące widoczność  blizny np.: plaster AntiScarin, który skutecznie łączy skuteczność silikonu z masażem uciskowym blizny. Dzięki temu blizna szybko staje się jaśniejsza i mniej widoczna.

6.           Nie dźwigaj przez co najmniej 3 miesiące po zabiegu, aby nie obciążać mięśni brzucha.

7.           Planując powrót do aktywności fizycznych, skonsultuj się z lekarzem.

UWAGA! Przez kilka miesięcy rana może być odrętwiała, ponieważ podczas zabiegu zostały przecięte nerwy. Po mniej więcej roku uczucie mija.

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Rana po cesarskim cięciu

Po zdjęciu szwów, rana może zacząć delikatnie krwawić. Póki ślady po zakładanych szwach nie zagoją się, powinna być odkażana środkiem do tego przeznaczonym. Dodatkowo w celu prawidłowego gojenia się blizny można rozpocząć masowanie, czyli mobilizację blizny okrężnymi ruchami i poprzecznymi wzdłuż cięcia i dodatkowej ochrony przed pojawieniem się tzw. bliznowca – czyli tak zwanego przerostu tkanki, zgrubienia. Nie stanowi ona niebezpieczeństwa dla zdrowia, nie oznacza też, że została źle zszyta, lecz charakteryzuje się nieestetycznym wyglądem i może zostać na stałe. Najważniejsze jednak są pierwsze doby po operacji. To od nich zależy w jakim stanie będzie przyszła blizna oraz jak szybko będzie się goić. Według różnych źródeł uważa się, że korzystnym sposobem na ranę, jest szybka pionizacja kobiety po cesarskim cięciu. Jak to rozumieć? Po ośmiu godzinach od przeprowadzonej operacji, świeżo upieczona mama powinna spróbować wstać i chodzić. Zapobiega to w pewien sposób i minimalizuje ryzyko wystąpienia zakrzepicy i zrostów.

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Gojenie się rany po cesarskim cięciu może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat po zabiegu chirurgicznym. Proces ten obejmuje 3 fazy:

1. Zapalną – pierwsze 3 dni od cesarskiego cięcia, w trakcie której powstaje skrzep, który chroni ranę przed zewnętrznymi czynnikami i stanowi zalążek przyszłej blizny.

2. Profileracji –  do 3 tygodni od zabiegu, w trakcie których odbudowuje się tkanka łączna, która stopniowo zastępuje pierwotny skrzep.

3. Remodelingu – która, trwa od 4 tygodnia do roku lub kilku lat po przerwaniu warstw skóry, w tej fazie kształtuje się blizna. Na początku jest ona różowa lub czerwona. Z czasem zaczyna blednąć.

W tej fazie mamy największy wpływ na wygląd blizny. Masaże i stosowanie wyrobów medycznych na bazie silikonu może pomóc w zredukowaniu widoczności blizny do minimum. Bardzo dobrym wyborem są silikonowe plastry na blizny, które bardzo dobrze spełniają swoją rolę na płaskich powierzchniach ciała. Warto zwrócić uwagę na plaster AntiScarin, który został opracowany specjalnie z myślą o bliznach po cesarskim cięciu. Działa dzięki połączeniu właściwości silikonu z masażem uciskowym blizny, dzięki temu łączy skuteczność dwóch najskuteczniejszych metod walki z bliznami.

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Czy rana dobrze się goi?

W większości  przypadków i przy zachowaniu zasad odpowiedniej pielęgnacji skóry, rana po cesarskim cięciu goi się bez komplikacji. Niestety nie zawsze tak jest. Należy zwrócić uwagę na następujące objawy:

gdy występuje:

•             nieuzasadniony obrzęk i zaczerwienienie na ranie lub w jej okolicach,

•             rana boli i jest rozgrzana lub zaogniona,

•             pojawia się ropna wydzielina,

•             występuje wysoka gorączka, niezwiązana z przeziębieniem czy innymi stanami zapalnymi

•             intensywny ból nie mija po okresie połogu, czyli po ok 6 tygodniach,

•             po powrocie miesiączki pojawia się bolesne zgrubienie (czasem po cesarskim cięciu powstaje w bliźnie ognisko endometriozy),

koniecznie udaj się na konsultację do lekarza, który oceni stan rany i stwierdzi czy nie jest potrzebna ingerencja.

Kiedy rozpocząć aktywność fizyczną po cesarskim cięciu?

Po zabiegu kobieta zostaje przewieziona na salę pooperacyjną, na której młoda mama pozostaje pod obserwacją personelu medycznego przez kilka godzin. Po zaprzestaniu działania znieczulenia zewnątrzoponowego, pielęgniarki będą kazały wstać. Istotne jest, aby nastąpiło to w „zerowej dobie”, czyli w dobie, w której wykonano rozwiązanie ciąży poprzez cesarskie cięcie. Dla wielu kobiet, zwłaszcza które nigdy nie miały do czynienia z cesarskim cięciem, może wydawać się to dość wcześnie jak na tak poważny przeprowadzony wcześniej zabieg. Lecz trzeba zwrócić uwagę, że im szybciej kobieta stanie na nogi po cesarskim cięciu, tym powinien sprawniej przebieg powrót do formy po operacji. Taka pierwsza aktywność zapobiega wspomnianym zakrzepom, a wyprostowanie sylwetki – tworzeniu się bolesnych zrostów w miejscu przecięcia powłok brzusznych. Poza tym, chodzenie spowoduje, że szybciej zacznie funkcjonować układ wydalniczy.

Przebieg gojenia się rany po cesarskim cięciu

Rana po cesarskim cięciu w porównaniu do porodu naturalnego różni się procesem rekonwalescencji. Na początku występują trudności z samodzielnym wstawaniem z łóżka, zmienianiem pozycji czy schylaniem się. W miejscu cięcia można odczuwać ciągnięcie. Pamiętaj jednak, że przede wszystkim ruch – prostowanie się i chodzenie sprzyja w powrocie do formy, dlatego mimo bólu próbuj się ruszać. W wcześniej wspomnianej pielęgnacji, gdy pielęgniarka zdejmie opatrunek, możesz swobodnie się myć, lecz unikając kąpieli w wannie, która może opóźniać proces gojenia. Z kąpielą w wannie należy poczekać do momentu, w którym macica zaprzestanie wydalać odchody. W okresie połogu należy dbać o wietrzenie i przemywanie rany specjalnymi preparatami, dzięki czemu zostanie przyspieszony proces zabliźniania się rany – podobnie jak z miejscem po nacięciu krocza, po porodzie naturalnym. Gdy rana jest już zabliźniona można rozpocząć terapię plastrem AntiScarin – w połączeniu z presoterapią, czyli mobilizacją blizny zmniejszymy ryzyko powstania wcześniej wspomnianych bliznowców. Dzięki plastrowi silikonowemu, skóra zostanie wygładzona i uelastyczniona. Pamiętaj o zakazie dźwigania, który obowiązuje tak samo jak po porodzie naturalnym. Nie wolno Ci się przemęczać, sprzątać czy nosić ciężarów. Dodatkowo musisz uważać na ranę po cięciu cesarskim. Noszenie choćby fotelika czy wózka może doprowadzić do rozejścia się świeżych szwów, które nie znajdują się tylko na skórze, ale również w głębszych warstwach aż do macicy. Przy takich czynnościach jak kichanie, kaszel czy nawet mocne śmianie się, staraj się przytrzymać lekko dłonią miejsce rany. Po konsultacji z lekarzem, pomyśl nad rozpoczęciem gimnastyki, która przyspiesza odnowę tkanki, zwijanie się macicy i doskonale wpływa na układ mięśniowy. Dlatego, gdy dostaniesz zgodę od lekarza, postaraj się jak najszybciej rozpocząć wykonywanie niektórych ćwiczeń – które można włączyć jako aktywność w pierwszej dobie po urodzeniu dziecka.A

Aktywność seksualna po cesarskim cięciu

Powrót do współżycia można rozpocząć po okresie połogu, gdy rana będzie wygojona i zabliźniona, a macica przestanie się oczyszczać. Regeneracja tkanek wokół miejsca cięcia trwa zwykle około 6 tygodni. Jednak nie zawsze tak jest. Czasami zdarzają się sytuacje, w których należy poczekać dłużej, gdyż blizna na macicy źle się goi a współżycie mogłoby opóźnić proces gojenia. Najlepiej jest udać się na wizytę kontrolną – która w tym okresie jest zalecana i zapytać lekarza o stan blizny i zalecenia dotyczące powrotu do aktywności seksualnej.

Cesarskie cięcie a kolejna ciąża

Krąży przekonanie, jeśli kobieta urodziła dziecko za pierwszym razem poprzez cesarskie cięcie, jest zobowiązana w przypadku kolejnej ciąży również do operacji. Jednakże w kolejnej ciąży nie jest wykluczone by kobieta urodziła siłami natury. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań i ciężarna wyraża chęć urodzenia w sposób naturalny, jest to możliwe. Jeśli kobieta po cesarskim cięciu zdecyduje się przy kolejnym porodzie na poród naturalny, musi być szczególnie monitorowana przez personel medyczny w szpitalu, aby w razie konieczności być przygotowanym do wykonania drugiej cesarski. Powtórne cesarskie cięcie nie jest pozbawione wad, ale nie należy panikować. Około jedna na cztery kobiety po cięciu ma zrosty, zespoły blizn, które mogą być przyczyną trudności dla położnika przy kolejnym zabiegu zakończenia ciąży. Przy każdej kolejnej operacji nie tylko związanej z rozwiązaniem ciąży rośnie ryzyko powikłań. Pod pewnymi względami kolejna cesarka jest dużo lepszym rozwiązaniem ciąży. Z badań opublikowanych przez „PLoS Medicine” wynika, że kobiety, które przeszły w swoim życiu przez cesarskie cięcie, są mniej narażone na powikłania niż przy porodzie klasycznym. Wykazali też, że biorąc pod uwagę 2000 badanych, ryzyko urodzenia martwego dziecka jest niższe przy powtórnym porodzie poprzez cesarskie cięcie. Z kolei naukowcy z Oxford University na podstawie badanych 159 przypadków pęknięć macicy, ustalili że ryzyko tego powikłania przy kolejnym cesarskim cięciu, w porównaniu z porodem pochwowym jest aż siedmiokrotnie niższe. Mimo statystyk organizm każdej kobiety jest inny i należy podejmować decyzję o kolejnym porodzie wraz z lekarzem prowadzącym ciążę lub odbierającym poród, w celu zweryfikowania najlepszego rozwiązania. Z drugiej strony, jeśli kobieta decyduje się na kolejne cesarskie cięcie i decydują o tym wskazania medyczne, dla wielu kobiet jest to pewnym komfortem i zapewnia przyszłym mamom poczucie bezpieczeństwa. Powtarza się znany im już scenariusz, Zarówno od strony kolejnych etapów jak i rehabilitacji się po porodzie. Kobieta która już raz przechodziła cesarskie cięcie wie w jaki sposób musi pielęgnować ranę, jak dbać o bliznę i w związku z tym łatwiej jest jej powrócić do formy z przed operacji. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zaplanowania porodu i uniknięcia zaskoczenia. Nie trzeba się również stresować terminem kiedy dziecko przyjdzie na świat.

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu – podcast YouTube

[1] http://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/745-raport-euro-peristat

Komentowanie jest wyłączone.